علت صدای آبگرمکن دیواری بوتان

علت صدای آبگرمکن دیواری بوتان

بروز صداهای ناهنجار به هنگام روشن کردن آبگرمکن خیلی رایج می باشد و برای عده ای بسیار آزار دهنده است. آبگرمکن های بوتان نیز از این موضوع مستثنی نیستند و برخی افراد در پی یافتن علت صدای آبگرمکن دیواری بوتان و روش های رفع آنها هستند.

شنیده شدن هر نوع صدای غیر معمول خبر از وجود اشکال در بدنه ی اصلی آبگرمکن و یا در قسمت های دیگر متصل به آبگرمکن می دهد و باید در اسرع وقت برطرف شود. در این مقاله به بررسی علل بروز این اصوات گوشخراش و راهکار های رفع آنها پرداخته ایم.

انواع صدای آبگرمکن

آبگرمکن دیواری از وسایل ضروری و پرکابرد در همه ی مکان ها محسوب می شوند. حتماً برای همه ی افراد پیش آمده که با یکی از انواع صداهای عجیب آبگرمکن مواجه شده باشند. در واقع صداهای تولید شده از آبگرمکن ها متفاوت هستند چراکه دلایل مختلفی دارند که در ادامه به معرفی و دلایل بروز آنها پرداختیم.

صدای آبگرمکن دیواری هنگام روشن شدن

صدای آبگرمکن دیواری هنگام روشن شدن

رایج ترین صدای شنیده شده از آبگرمکن های دیواری به هنگام روشن شدن آنها اتفاق می افتد که بسیار آزار دهنده می باشد. مسلماً تحمل همچین صدایی چندین بار در روز، غیرممکن است پس توصیه می شود در اسرع وقت اقدام به عیب یابی و رفع این صدا کنید. عواملی که باعث ایجاد این صدای ناهنجار می شوند به یک مورد محدود نمی شود، بنابراین ناچارید همه ی حالات احتمالی را بررسی و چک کنید.

صدای انفجاری هنگام روشن شدن آبگرمکن

حتماً برای شما پیش آمده که هنگام روشن کردن آبگرمکن صدای هولناک و وحشتناکی شنیده باشید که مانند صدای انفجار است. دلایل متعددی موجب بروز این مشکل می شوند که ناشی از نصب نادرست و غیر استاندارد آبگرمکن، رسوب گرفتن قطعات موجود در آبگرمکن مانند مبدل ها، تنظیم نبودن فشار گاز و هوا گرفتن لوله های متصل به آبگرمکن می باشند.

پیشنهاد ما به شما:  رفع خطای پکیج لورچ

صدای تق تق آبگرمکن دیواری

صدای تق تق تقریباً از همه ی آبگرمکن ها به گوش می رسد و امری عادی تلقی می گردد در حالی که این صدا به دلیل وجود اشکال در عملکرد آبگرمکن می باشد. یکی از علت های بروز چنین صدایی در آبگرمکن های دیواری بوتان، وجود هوا در مدار گرمایش دستگاه در نظر گرفته می شود. علت دیگر آن می تواند به رسوب گرفتن مدار رادیاتور مرتبط باشد.

البته دلیل صدای تق تق فقط به این دو دلیل محدود نمی شود. اما اغلب می توان بروز این صدا را به این دو حالات نسبت داد. چنانچه پس از موارد اشاره شده و کسب اطمینان از درستی آنها، همچنان با صدای تق تق مواجه بودید، باید از یک نیروی تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید. شخصی که با همه ی اجزای پکیج آشنایی کامل داشته باشد تا قادر به پیدا کردن و رفع مشکل صدای تق تق آبگرمکن باشد.

علل مختلف صداهای آبگرمکن و روش های رفع آنها

اگر تا به امروز با صداهای عجیبی از سوی آبگرمکن خود مواجه شده اید، بی شک اشکالی در آبگرمکن وجود دارد و باید منشاء آن را بیابید و در پی رفع مشکل برآیید. صداهای ایجاد شده از آبگرمکن ها، دلایل محتلفی دارند و حتی نوع صداها، با توجه به علت آن ها، با یکدیگر تفاوت دارند.

در ادامه به بررسی دلایل رایج علل مختلف صداهای آبگرمکن دیواری می پردازیم.

رسوب مخزن و مدار حرارتی و مبدل آن

در برخی مواقع وجود رسوب در مخزن، مدار حرارتی و یا مبدل مدار حرارتی می تواند موجب صدای ناهنجار در آبگرمکن باشد. اولین قدم رسوب زدایی می باشد. بعد از رسوب زدایی بهتر است از فیلترهای رسوب گیر استفاده کنید. همچنین شستشوی منظم و دوره ای قطعات، به خوبی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کند و راهکاری برای جلوگیری از تولید صدای نامطلوب محسوب می شود.

دلایل صدای انفجاری آبگرمکن

دلایل صدای انفجاری آبگرمکن

اگر زمانی که آبگرمکن شروع به کار می کند توأم با صدای خیلی بلند مانند انفجار است، قطعاً آبگرمکن شما دارای مشکلی می باشد که باید رفع شود. معمولاً شنیده شدن چنین صدایی ناشی از ورود اشکال در یکی از قسمت های زیر می باشد:

 • خرابی قطعه ی شیر احتراق آهسته
 • تنظیم نبودن فشاز گاز مشعل
 • فشار گاز بالا
 • شل بودن شیر احتراق آهسته
 • عدم سوختن کامل گاز
 • کوتاهی شعله پیلوت

هواگرفتن آبگرمکن دیواری

چنانچه شیر اطمینان به خوبی عمل نکند و دارای ایراداتی باشد پس از مدتی سبب بروز اختلال در عملکرد درست آبگرمکن می شود و همچنین منجر به هوا گرفتن آبگرمکن می شود. همین امر باعث می شود صداهای غیرمعمول در هنگام روشن کردن آبگرمکن به گوش شما برسد.

پیشنهاد ما به شما:  علت قرمز شدن چراغ پکیج بوتان

در صورت مواجه با صدای عجیب از آبگرمکن، پیش از هر اقدامی، ابتدا درست بودن شیر اطمینان را چک کنید و چنانچه به درستی عمل نمی کرد و باعث صدای نامطلوب می شد، باید روش هواگیری را پیاده کنید.

سوت کشیدن آبگرمکن دیواری

اگر در حین استفاده از آبگرمکن صدای سوت به گوش شما می رسد، ابتدا با دقت به صدا گوش دهید. باید محل دقیقی که صدا از آن به گوش می رسد را پیدا کنید و سپس سعی در رفع اشکال در قطعه ی مورد نظر کنید.

بطور مثال اگر صدای سوت از موتور پمپ آبگرمکن باشد، بلبرینگ یا بوش موتور را روغن کاری کنید. اگر کوره ی آبگرمکن هوا گرفته باشد، باعث تولید صدای سوت مانند می شود پس باید به هواگیری دستگاه اقدام نمایید.

رسوب گرفتن پروانه ی پمپ آبگرمکن نیز می تواند در بروز صداهای غیر معمول در آبگرمکن دخیل باشد. بنابراین هر چه سریع تر باید پروانه پمپ را رسوب گیری کنید.

خرابی پمپ

اگر به هنگام کار کردن آبگرمکن، صدایی مانند ضربه زدن به گوش شما می رسد، احتمال مشکل و نقص در پمپ آبگرمکن وجود دارد. بنابراین باید در نزیک ترین زمان ممکن، مشکل را برطرف نمایید.

اگر آشنایی به دستگاه آبگرمکن دارید، خودتان می توانید پمپ دستگاه را تعمیر کنید، در غیر اینصورت از یک نیروی تعمیرکار کمک بگیرید. ناگفته نماند که در برخی موارد پمپ دستگاه آبگرمکن، قابل تعمیر نیست و باید پمپ قبلی را با یک پمپ جدید تعویض نمایید.

دلایل دیگر صدای تق تق آبگرمکن

بجز مواردی که در بدنه ی اصلی یک آبگرمکن دیواری استفاده می شود و می توانند مسبب تولید صدای غیرمعمول شوند، دلایل دیگری وجود دارند که در بدنه ی اصلی آبگرمکن وجود ندارند، اما در نهایت موجب صدای تق تق در آبگرمکن می شوند که عبارتند از:

 • فشار زیاد آب ورودی
 • آب ورودی خیلی سرد
 • رسوب گرفتن مبدل های اولیه و ثانیویه
 • خرابی شیر اطمینان
 • خرابی پمپ آبگرمکن
 • خرابی حسگر فشار آب
 • لوله کشی غیراصولی ساختمان

پیشگیری از ایجاد صداهای ناهنجار در آبگرمکن دیواری بوتان

 پیشگیری از ایجاد اصوات ناهنجار در ابگرمکن دیواری بوتان

شما می توانید با انجام دوره ای و منظم اقداماتی ساده از مشکلات احتمالی و به خصوص اشکالات مرتبط به تولید اصوات نامطلوب در آبگرمکن های دیواری بوتان، جلوگیری و پیش گیری نمایید. این اقدامات عبارتند از:

 • هواگیری آبگرمکن
 • رسوب زدایی
 • شستن اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن
 • بررسی عملکرد صحیح شیر اطمینان
 • رسوب گیری پمپ
 • استفاده از فیلترهای رسوب گیر
 • بررسی عملکرد صحیح پمپ
 • بررسی پیچ تنظیم شمعک

چنانچه به اجزا و قطعات آبگرمکن دیواری بوتان آشنایی ندارید، توصیه می شود ابتدا دفترچه ی راهنمای آبگرمکن دیواری خود را با دقت مطالعه کنید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما:  علت روشن نشدن پکیج

اگر پس از بررسی و مطالعه دفترچه راهنما، همچنان از نحوه ی انجام اقدامات ذکر شده، دچار تردید و سؤال بودید، بهتر است از تعمیرکاران حرفه ای در واحد پشتیبانی آبگرمکن های دیواری بوتان کمک بگیرید.

صدای آبگرمکن برقی

آبگرمکن های برقی نیز اغلب با مشکل تولید صدای ناهنجار درگیر می شوند و افراد در صدد عیب یابی و رفع آن هستند. البته بیشتر گزارش ها از صداهای شنیده شده از آبگرمکن های برقی از سمت مخزن دستگاه می باشد. تعمیرکاران علت تولید این اصوات را مربوط به تغییر ناگهانی دمای آب می دانند. در واقع تغییر ناگهانی دمای آب موجب انبساط و انقباض مخزن می شود و صدای غیر عادی تولید می شود.

کارشناسان و تعمیر کاران علت دیگری را به تولید صدای آبگرمکن برقی نسبت می دهند و آن وجود هوا در لوله های آب می باشد. بنابراین در هنگام روشن کردن، هجوم هوای موجود درون لوله ها به سمت بیرون، باعث ایجاد صدای ناهنجار از آبگرمکن برقی می شود.

دلیل صدای آبگرمکن مخزنی

در آبگرمکن های مخزنی نیز مشکل شنیده شدن اصوات نامطلوب وجود دارد که می تواند ناشی از هوا گرفتن آبگرمکن باشد. همچنین دلایل دیگری مانند خرابی ترموکول، ترمومتر و پیچ تنظیم شمعک از دیگر علل تولید صداهای نامطلوب می باشند. پیچ تنظیم شمعک تأثیر مستقیم بر عملکرد درست و صحیح آبگرمکن به هنگام روشن شدن شمعک دارد.

خرابی های دیگر که موجب تولید اصوات ناخوشایند می شود

در بعضی موارد با وجود بررسی همه ی قطعات و انجام اقداماتی مانند هواگیری، رسوب زدایی و تعمیر پمپ، اما همچنان اصوات غیر طبیعی از آبگرمکن به گوش می رسد. در این مواقع ممکن است دلیل اصلی صدای آبگرمکن یکی از مشکلات زیر باشد:

 • فشار گاز نامتعادل در مشعل دیواری دستگاه
 • عدم تنظیم فشار آب
 • نقص سنسورهای حرارتی
 • شل شدن شیر احتراق آهسته
 • کوتاه بودن شعله ی پیلوت آبگرمکن
 • نامناسب بودن جهت شعله پیلوت
 • کامل نسوختن گاز در آبگرمکن

سؤالات متدوال

علت صدای انفجاری در آبگرمکن دیواری بوتان چیست؟

شنیدن صدای انفجار هنگام روشن شدن آبگرمکن دیواری بوتان می تواند ناشی از نصب غیر استاندارد و یا رسوب گرفتن قطعات تشکیل دهنده آبگرمکن باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

علت صدای تق تق در آبگرمکن دیواری بوتان چیست؟

ممکن است صدای تق تق به علت وجود هوا در مدار گرمایشی آبگرمکن باشد. شنیده شدن صدای تق تق ناشی از دلایل دیگری نیز می تواند باشد که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به این صفحه مراجعه کنید.
امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

راهنمای مطالعه