علت نچرخیدن خشک کن لباسشویی دوقلو

علت نچرخیدن خشک کن لباسشویی دوقلو

ماشین لباسشویی از مهم ترین وسایل الکتریکی به شمار می آید و هر گونه اختلال در عملکرد صحیح این دستگاه، تأثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی می گذارد. خشک کردن البسه نیز از وظایف ماشین لباسشویی دو قلو محسوب می شود که توسط قطعه خشک کن، این وظیفه انجام می شود.

بنابراین خشک کن از اهمیت بسزایی برخوردار است و چنانچه دچار مشکل یا خرابی شود، باید هر چه سریع تر در صدد رفع اشکال برآیید. علت نچرخیدن خشک کن لباسشویی دوقلو، وابسته به دلایل مختلفی می باشد که در این مقاله، همه ی حالات و علل احتمالی مؤثر، در ایجاد این مشکل را به طور مفصل بررسی کردیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

عوامل مؤثر در نچرخیدن خشک کن لباسشویی دو قلو

علت نچرخیدن خشک کن لباسشویی دو قلو، می تواند مربوط به عوامل متفاوتی همچون خرابی بعضی قطعات دستگاه، نواسانات برق، میزان لباس و موارد دیگر باشد. چنانچه هیچ آشنایی با ماشین لباسشویی و قطعات داخلی آن ندارید، توصیه می شود در ابتدا دفترچه راهنما را با دقت مطالعه کنید و اگر باز هم تردید داشتید، بهتر است با نمایندگی های مجاز تماس بگیرید و از یک سرویس کار مجرب کمک بگیرید.

در هنگام مواجه با این مشکل، می توانید تمام عوامل مؤثر را به ترتیب چک کنید تا دلیل اصلی را پیدا کنید. همه ی موارد احتمالی در بروز این اشکال بطور مفصل در این مقاله ذکر و بررسی شده اند.

ریختن لباس بیش از حد مجاز

ریختن لباس بیش از اندازه مجاز

یکی از عواملی که می تواند موجب نچرخیدن خشک کن ماشین لباسشویی باشد، وجود لباس بیش از حد مجاز و توان دستگاه می باشد. در هر ماشین لباسشویی، شما مجاز به ریختن حجم خاصی از لباس می باشید. این مقدار خاص بر روی خود دستگاه و همچنین دفترچه راهنمای آن، نوشته شده است. پس دقت داشته باشید تا بیش از حد تعیین شده، لباس داخل ماشین لباسشویی نریزید چرا که می تواند علت نچرخیدن خشک کن لباسشویی دوقلو می باشد.

عدم وجود جریان هوای مناسب

از نام خشک کن مشخص می باشد که برای خشک کردن لباس ها، استفاده می شود. اولین فاکتور در خشک کردن هر شیء، قرار گرفتن در معرض جریان هوا می باشد. در ماشین های لباسشویی مجهز به سیستم خشک کن نیز، همینطور است و نیاز به وجود جریان هوای مناسب و کافی می باشد. چنانچه هوای مناسب به خشک کن نرسد، لباس ها مرطوب می مانند و خشک نمی شوند.

تنظیمات مناسب ماشین لباسشویی دو قلو

اگر تنظیمات اولیه ماشین لباسشویی دو قلو به خوبی انجام نشده باشد، می تواند علت نچرخیدن خشک کن لباسشویی باشد. از آنجایی که کاربران در ابتدای خریداری دستگاه، به چگونگی عملکرد و تنظیمات خاص آن آشنایی ندارند، در نتیجه پس از خرید ماشین لباسشویی، دقت داشته باشید تا نصب و تنظیمات اولیه به درستی انجام شوند. به همین منظور، با نمایندگی معتبر تماس بگیرید و از یک تکنسین مجاز و با تجربه کمک بگیرید.

پیشنهاد ما به شما:  عیب یابی ماشین لباسشویی پاکشوما

قطعی برق

شاید ساده به نظر برسد اما وجود اشکال در جریان برق و وجود ایراد در اتصال برق به ماشین لباسشویی، از عملکرد طبیعی دستگاه جلوگیری می کند و باعث جلوگیری از چرخیدن خشک کن می شود. بنابراین پیش از هر اقدامی، ابتدا از عدم وجود هر گونه خرابی و اشکال در پریز برق، سیم ها، تایمرها و دستگیره های مکانیکی مطمئن شوید.

تخلیه نشدن آب

در صورتی که آب از دستگاه خارج نشود، لباس ها خشک نمی شوند  و مرطوب باقی می مانند. این وضعیت به دلایل مختلفی رخ می دهد که در ادامه این مقاله می توانید بررسی و تشریح علل تخلیه نشدن آب را مطالعه کنید.

  • پمپ تخلیه : یکی از علل نچرخیدن خشک کن لباسشویی، مرتبط با پمپ تخلیه می باشد. بررسی مصدود شدن پمپ تخلیه یا نیم سوز شدن این قطعه، با استفاده از وسیله ای به نام مولتی متر چک می شود و در صورت معیوب بودن مشخص می گردد. یکی از علت های مصدود شدن پمپ تخلیه، تجمع پرزهای البسه یا هر شیء دیگر است.
  • فیلتر تخلیه : مصدود شدن فیلتر تخلیه نیز باعث خشک نشدن البسه و مرطوب ماندن آنها می شود. گرفتگی، وجود پرز لباس و یا هر جسم دیگری در فیلتر تخلیه آب، در روند طبیعی خشک کن اختلال ایجاد می کند.
  • شلنگ تخلیه : چنانچه شلنگ تخلیه آب، خمیده و یا بسته شده باشد، مسیر تخلیه آب گرفته می شود و آب خارج نمی شود. حتی ممکن است شلنگ تخلیه به درستی نصب نشده باشد،در این صورت همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، حتماً باید به هنگام نصب و تنظیمات اولیه، از یک تکنسین خبره و آشنا با دستگاه، کمک بگیرید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

کار نکردن موتور ماشین لباسشویی

کار نکردن موتور لباسشویی، خود به تنهایی عامل موثری در نچرخیدن خشک کن محسوب می شود. گاهی به دلیل فشار و کارکردن خیلی زیاد، موتور دستگاه داغ می شود و بطور خودکار برای مدت زمان کوتاهی خاموش می شود.

در این شرایط تنها کافی است کمی صبر کنید تا دمای موتور لباسشویی کاهش یابد یا اصطلاحاً خنک شود. پس از طی مدت زمان ذکر شده، دستگاه مجدداً به عملکرد طبیعی خود ادامه می دهد. اما اگر لباسشویی روشن نشد و مشکل برطرف نشد، با نمایندگی های معتبر لباسشویی خود تماس بگیرید و تا برای شما تعمیرکار بفرستند.

خرابی دکمه خشک کن

خرابی دکمه خشک کن

شاید ظاهراً ساده به نظر برسد اما عملکرد نامناسب دکمه خشک کن، ممکن است دلیل کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی باشد. پس بهتر است پیش از بررسی قطعات دیگر و عیب یابی در بخش های داخلی، در اولین اقدام، کلید خشک کن را چک کنید و از فشردن صحیح و اتصال صحیح آن به دستگاه خشک کن، کسب اطمینان کنید.

معیوب بودن ترموستات (فیوز حرارتی)

تعدادی ترموستات جهت تنظیم دما، در خشک کن تعیبه شده اند و اگر ترموستات خشک کن خراب باشد، گرما تولید نمی شود. هنگامی که دما بیشتر از میزان تعیین شده باشد، ترموستات، مدار را قطع می کند و هیتر خاموش می گردد. زمانی که دما پایین تر از حد مطلوب باشد، ترموستات، مدار را می بندد و خشک کن دوباره گرم می شود.

پیشنهاد ما به شما:  نحوه استفاده از ماشین لباسشویی دوقلو

 یکی از دلایل خشک نشدن لباس ها زمانی اتفاق می افتد که دما کمتر از سطح مورد مطلوب باشد، اما ترموستات مدار را نمی بندد و دستگاه گرما تولید نمی کند. جهت بررسی عملکرد صحیح ترموستات، در ابتدا دستگاه را از برق بکشید. بررسی ترموستات نسبتاً امری ساده است و نیاز به مهارت و دانش خاصی ندارد.

سوختن ترانس برد

یکی دیگر از علل نچرخیدن خشک کن، سوختن ترانس برد لباسشویی می باشد. در صورت تشخیص سوختن ترانس، باید این قطعه را تعویض نمایید. برای تعویض ترانس برد و خرید قطعات دیگر ماشین لباسشویی، سعی کنید حتماً به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید تا از ضمانت کالا و اصلی بودن آنها مطمئن باشید.

خرابی المنت گرمایشی

المنت گرمایشی در ماشین لباسشویی وظیفه تنظیم دما و خشک کردن لباس ها را برعهده دارد و توسط حسگرهای المنت روشن یا خاموش می شود. قطعه المنت گرمایشی که ظاهری مشابه حرف انگلیسی U دارد، بسیار حساس می باشد و خرابی آن نیز، در عملکرد صحیح خشک کن اختلال ایجاد می کند و خشک کن متوقف می شود.

خرابی برد ماشین لباسشویی

چنانچه یکی از اجزای برد کنترل داخلی، پیام های حسگر را به درستی تشخیص ندهد، موجب توقف روند خشک کن می شود و خشک کن از کار می افتد. در این حالت چاره ای جر تعویض برد الکتریکی ندارید و از آنجایی که تویض برد امری تخصصی تلقی می گردد، بنابراین برای انجام آن باید از یک سرویس کار ماهر کمک بگیرید.

معیوب بودن رله موتور

در بعضی از ماشین های لباسشویی، قطعه ی رله تعبیه شده است. تا زمانی که ولتاژ کافی از برد الکتریکی به رله برسد، این قطعه الکتریکی بسته باقی می ماند. اما اگر ولتاژ مورد نیاز رله تغذیه نشود، این قطعه باز می شود و مانع ورود برق به موتورمی شود، در نتیجه عملیات شستشو و چرخش خشک کن هم متوقف خواهند شد. اگر رله موتور معیوب باشد، در پی آن موتور خشک کن نیز از کار می افتد و قادر به خشک کردن لباس ها مختل می شود.

معیوب بودن برد الکتریکی ماشین لباسشویی

معیوب بودن برد الکتریکی ماشین لباسشویی

امکان دارد که علت نچرخیدن خشک کن لباسشویی، دستور اشتباهی باشد که برد الکتریکی به موتور دستگاه ارسال می کند. این اشکال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از جمله خطای حسگرهای ماشین لباسشویی، وجود لباس زیاد در ماشین لباسشویی و معیوب بودن برد الکتریکی ماشین لباسشویی.

به منظور رفع این اشکال، دستگاه را ریست کنید. برای ریست کردن ابتدا دوشاخه را از برق بکشید و در حدود یک دقیقه صبر کنید. پس از آن دوباره ماشین لباسشویی را به برق وصل کنید و در ماشین لباسشویی را در طول مدت 12 ثانیه، 6 مرتبه باز و بسته کنید.

با باز و بسته کردن در ماشین لباسشویی، سیگنال ریست به همه ی قسمت های دستگاه ارسال می شود و ماشین لباسشویی بطور کامل ریست می شود. پس از ریست شدن، ماشین را بدون لباس با یک برنامه ی شستشو سبک و کوتاه روشن کنید و بعد از اتمام شستشو، چک کنید که پروسه شستشو کامل انجام شده است یا خیر.

معیوب بودن خازن لباسشویی

در ماشین های لباسشویی دو خازن وجود دارد و خازن استارتر هنگامی خاموش می شود که موتور شروع به کار کند، در غیر اینصورت خازن روشن می باشد. اگرچه ممکن است شرایطی پیش بیاید که خازن عملکرد صحیحی نداشته باشد و کار نکند. عواملی همچون معیوب بودن موتور ماشین لباسشویی، افزایش دمای بی اندازه، عملکرد معیوب دستگاه خشک کن و عدم چرخش از دلایل اصلی و رایج در خرابی خازن لباسشویی می باشند.

پیشنهاد ما به شما:  عیب یابی لباسشویی سامسونگ

معیوب بودن میکروسوئیچ درب لباسشویی

وجود اشکال در قطعه میکروسوئیچ باعث می شود که خشک کن ماشین لباسشویی، عملکرد قابل قبولی نداشته باشد. این قطعه در نزدیک قسمت آب درب ماشین لباسشویی نصب می شود. چنانچه این قطعه به درستی عمل نکند، ماشین لباسشویی نمی چرخد.

تسمه موتور ماشین لباسشویی

تسمه موتور ماشین لباسشویی

اگر تسمه ماشین لباسشویی شما فرسوده باشد، احتمال پارگی یا عملکرد نامطلوب در آن زیاد است. بنابراین تسمه، قدرت کافی برای چرخاندن مخزن را ندارد، در نتیجه آبی که در پروسه ی شستشو جذب لباس هامی شود، در آنها باقی می ماند و لباس ها خشک نمی شوند. برای راه اندازی مجدد خشک کن، باید تسمه را تعویض کنید.

خرابی هیدرواستات (سوئیچ کنترل فشار و سطح آب)

قطعه هیدورستات، تنظیمات مقدار آب در ماشین لباسشویی را به عهده دارد. پس اگر این قطعه معیوب باشد، کنترل درستی بر مقدار آب ورودی به دستگاه صورت نمی گیرد و ممکن است در روند شستشو، مقدار آب بیش از مورد نیاز وارد شود. این اشکال عملکرد صحیح خشک کن را با مشکل مواجه خواهد کرد و لباس ها خشک نمی شوند.

خرابی قطعات

دلایل دیگری نیز وجود دارند که می توانند منجر به نچرخیدن خشک کن ماشین لباسشویی شوند. گرفتگی پمپ آب، خرابی پمپ آب ناشی از سوختن و یا از کار افتادن آن، قفل شدن شیر برقی و وجود اشکال در زغال های موتور دستگاه از عوامل تأثیر گذار در نچرخیدن خشک کن در ماشین لباسشویی به شمار می روند. لازم به ذکر است که تشخیص خرابی در هر یک از این موارد، کار ساده ای نیست و نیاز به یک تعمیرکار مجرب می باشد.

علت کند چرخیدن ماشین لباسشویی

در بعضی مواقع، با وجود چرخش خشک کن، در انتهای پروسه شستشو، لباس ها همچنان مرطوب یا نیمه مرطوب هستند. در این شرایط استنباط می شود که مشکلی در خشک کن وجود دارد و عملکرد مناسبی ندارد. این اختلال می تواند ناشی از شل شدن تسمه باشد. به منظور رفع این مشکل، کافی است تسمه را بررسی کنید و در صورت شل بودن، آن را مجدداً در جای خود تثبیت کنید.

دلیل دیگری که موجب کند چرخیدن ماشین لباسشویی می شود مربوط به خازن لباسشویی می باشد. اگر خازن معیوب شده باشد، دستگاه به هنگام کار کردن، پس از یک تکان، دیگر نمی چرخد. در چنین حالتی متوجه می شویم که خازن ضعیف شده و کارایی آن کاهش یافته است و باعث می شود که خشک کن با دور کند بچرخد.

سؤالات متدوال

خرابی برد ماشین لباسشویی چه تأثیری در نچرخیدن خشک کن دارد ؟

اگر یکی از اجزای برد کنترل داخلی، پیام های سنسور را به درستی تشخیص ندهد، خشک کن متوقف می شود. جهت رفع این اشکال، به این صفحه مراجعه کنید.

تنظیمات نامناسب ماشین لباسشویی دو قلو، چه تأثیری در نچرخیدن خشک کن دارد ؟

در ابتدای خرید دستگاه، انجام تنظیمات درست و صحیح بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. چنانچه این تنظیمات به درستی انجام نشوند، موجب کار نکردن یا نچرخیدن خشک کن می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

چگونه مشکل معیوب بودن برد الکتریکی ماشین لباسشویی را رفع کنیم ؟

برای رفع این اشکال، باید ماشین لباسشویی را ریست کند. جهت ریست کردن باید مراحلی را طی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.
https://dibarepairs.com/laundry-dryer/
امتیاز شما به این مقاله

5 پاسخ

    1. سلام به چندتا از موارد بستگی داره علت شایع شفت و بلبرینگ هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

راهنمای مطالعه